KEHA Center logo

Ur en experts perspektiv:
Arbetsmarknaden förändras ständigt – framsyn stöder karriärval

Diskussionen om arbetsmarknaden kretsar ofta kring var jobben finns och vilken kompetens som efterfrågas just nu. Ännu viktigare är dock att förstå vilka yrken och kompetenser som kommer att efterfrågas på kort, medellång och lång sikt. Sådan information kan ge ett värdefullt underlag både för att hitta nya riktningar i karriären och för att utveckla den egna kompetensen i den nuvarande yrkesrollen. Som bäst kan detta bidra till att bygga en framgångsrik karriärstrategi som leder till både sysselsättning och uppfyllda karriärmål.

Nuläget är en bra utgångspunkt

På den finländska arbetsmarknaden råder för närvarande ett överskott på arbetskraft inom så gott som alla branscher och därmed inom merparten av yrkena. Enligt Arbetskraftsbarometerns statistik, som beskriver nuläget och den senaste utvecklingen, fanns det i april 2026 i hela landet fem bristyrken, 30 yrken med matchningsproblem, 98 yrken i balans och 284 överskottsyrken. Bristyrkena var hjälparbetare inom gruvdrift, konferens- och evenemangsarrangörer, hjälparbetare inom jordbruk, processoperatörer inom metallförädling samt allmänläkare.

Antalet överskottsyrken utgör en betydande majoritet av alla yrken. Om utvecklingen inom ekonomin och därmed arbetsmarknaden går i en positiv riktning kommer antalet överskottsyrken att minska samtidigt som fler yrken övergår till andra matchningslägen. Många av dagens överskottsyrken kan till exempel utvecklas till yrken med matchningsproblem. Därför är det viktigt att redan nu förbereda sig för kommande förändringar i arbetsmarknadens matchningssituation, exempelvis genom att identifiera potentiella framtida tillväxtbranscher och de kompetensbehov som är kopplade till deras yrken.

Framsyn på kort och medellång sikt skapar mervärde

Perspektivet på yrkens matchningssituation kan breddas genom att studera informationskällor som ger kunskap om yrken som förväntas vara efterfrågade inom den närmaste framtiden och på medellång sikt. För den närmaste framtiden lämpar sig Arbetskraftsbarometerns prognosuppgifter från hösten 2025, som de dåvarande NTM-centralerna tog fram regionalt i samarbete med olika intressentgrupper. I denna omgång identifierades sammanlagt 55 bristyrken i hela landet. De fem mest framträdande var allmänläkare, maskininställare och maskinoperatörer, överläkare och specialistläkare, svetsare och gasskärare samt psykologer.

Ett ännu mer framtidsinriktat perspektiv fås genom att även granska de yrken som förutspås vara efterfrågade på medellång sikt. Som informationskälla lämpar sig Utbildningsstyrelsens prognos Kohtaanto 2032 väl. Enligt prognosen kommer det i Finland år 2032 att finnas sammanlagt 22 underskottsyrken av totalt 75 granskade yrken. Vid tolkningen av resultaten är det dock viktigt att vara medveten om att osäkerheten ökar ju längre in i framtiden prognosen sträcker sig, samtidigt som antalet möjliga utfall blir större.

Ett proaktivt förhållningssätt är en konkurrensfördel

För arbetssökande är förmågan att koppla den egna kompetensen till arbetsmarknadens utveckling avgörande. Ju tidigare förändringar identifieras, desto bättre kan man reagera på dem.

Framgång på arbetsmarknaden skapas inte enbart genom kortsiktiga jobbsökningsåtgärder utan också genom långsiktiga val. Ett av de viktigaste är förmågan att hålla sig uppdaterad om förändrade kompetensbehov och att systematiskt utveckla sin egen kompetens i den riktningen.

I slutändan är det avgörande inte bara vad man kan i dag, utan också i vilken riktning man utvecklar sitt kunnande. En proaktiv jobbsökning handlar inte enbart om att söka arbete, utan om att medvetet bygga sin egen karriär.

Författare


Timo Bergman, ledande expert, UF-centret

Källor